Filtrace a filtrační materiál

Kontaktujte nás
Kamil Pech
Kamil Pech
Obchodně technický poradce pro Čechy
t: +420 731 570 282
e: pech@ghcinvest.cz
Daniel Masařík
Daniel Masařík
Obchodně technický poradce pro Moravu
t: +420 731 107 048
e: masarik@ghcinvest.cz

Filtrace je nedílnou součástí fyzikálně-chemické úpravy bazénové vody a u mnohých menších privátních bazénů jediným a hlavním technologickým prvkem. Pojmem filtrace totiž u privátních bazénů mnohdy rozumíme nejen vlastní pískový či kartušový filtr, ale i cirkulační čerpadlo na něj připojené, které zajišťuje oběh bazénové vody filtrem a její výtlak zpět do bazénu. Pokud tedy dávkujeme chemii do bazénu ručně nebo pomocí plováku ve formě tablet, představuje filtrační jednotka technologii úpravy vody jako takovou.

Samozřejmě základem každé úspěšně fungující technologie úpravy bazénové vody je správná hydraulika neboli cirkulace vody v bazénu. Tu zaručí jedině výkonné a dobře nadimenzované cirkulační čerpadlo spolu se správně vyřešeným potrubním rozvodem. Každý rozvod se skládá z větve sání, která přivádí do filtru vodu ze skimmeru nebo z přelivných žlábků a z větve výtlaku, kterou proudí přefiltrovaná voda zpět do bazénu. Trubní nebo hadicové rozvody u privátních bazénů by měly být vyřešeny tak, aby byly co nejkratší, bez zbytečných záhybů a kolen. Cirkulace vody musí být dostatečná tak, aby celý objem bazénu prošel filtrací nejméně alespoň jednou za 8 hodin.

 
Vlastní pískový nebo kartušový filtr slouží zejména k zachycení a odstranění mechanických nečistot a sraženin. Pro dobrou funkci filtru je rozhodující nejen jeho náplň (kvalitní filtrační písek nebo filtrační kartuše) a kvalita používané bazénové chemie, ale také jeho pravidelné čištění, tzv. praní filtru, ev. výměna kartuše za novou. Písková filtrace je samozřejmě nesrovnatelně účinnější a výkonnější, pro bazény s objemem větším než 10 m3 je kartušová filtrace nedostatečná. Aby nedocházelo k častému zanášení filtru, je dobré používat bazénové síťky k odstranění větších mechanických nečistot z bazénu (listí apod.) a rovněž povrch bazénu pravidelně čistit kartáčem nebo pomocí bazénového vysavače.

Naopak na drobné částečky nečistot, které by se díky svým rozměrům nezachytily ve filtrech, se používá speciální chemikálie - vločkovač, který tyto drobné částečky vysráží, shlukne a vytvoří z nich jakési vločky, které jsou pak snadno odfiltrovatelné. Aby nedocházelo k nárůstu mikroorganismů ve filtru, je dobré filtr pravidelně šokově desinfikovat, např. přípravkem Aquabela Chlor ŠOK. Po určité době, v závislosti na intenzitě používání bazénu, je nutné filtrační náplň vyměnit, vyčistit filtrační nádobu a nasypat nový filtrační písek, aby voda v bazénu byla i nadále průzračná a jiskřivá.

Pro účinnou filtraci a cirkulaci vody ve Vašem bazénu dodáváme kvalitní a výkonné bazénové filtrační jednotky, které zahrnují filtrační nádobu s přepínací hlavicí, spolehlivé oběhové čerpadlo a propojovací armatury. Stačí si vybrat vhodný model podle potřebného výkonu (objemu Vašeho bazénu). Dodáváme rovněž kvalitní křemičitý filtrační písek balený v 50 kg pytlích.  Pro malé bazény máme v nabídce kartušové filtrace až do výkonu 3 m3/h včetně náhradních kartuší.


Písková filtrace EFB/S4 TOP Micro 50

Výkonná písková filtrace určená pro běžné privátní bazény s oběhovým čerpadlem typ Micro 50. Filtraci stačí naplnit pískem, připojit hadice, zapnout čerpadlo do el. zásuvky a může se začít s kvalitním a účinným čištěním bazénové vody. Při filtračním výkonu 6 m3/h je filtrace vhodná zejména pro zahradní bazény do objemu 48 m3, tj. pro bazény o velikosti cca 10x5 m.

Filtrační náplň: 50 kg písku        Filtrační výkon: 6 m3 /hod.        Výkon čerpadla: 50 HPPísková filtrace EFB/S3 TOP Micro 33

Výkonná písková filtrace určená pro běžné privátní bazény s oběhovým čerpadlem typ Micro 33. Filtraci stačí naplnit pískem, připojit hadice, zapnout čerpadlo do el. zásuvky a může se začít s kvalitním a účinným čištěním bazénové vody. Při filtračním výkonu 4 m3/h je filtrace vhodná zejména pro zahradní bazény do objemu 30 m3, tj. pro bazény o velikosti cca 7x4 m.

Filtrační náplň: 25 kg písku        Filtrační výkon: 4 m3 /hod.        Výkon čerpadla: 33 HP