Archiv článků

Provozovatelé veřejných bazénů a koupališť by si zasloužili svatozář - Bazén a sauna 5,6/2006

Autor: Ing. Tomáš Eršil
Publikováno: časopis Bazén a sauna č. 5/6 2007

Ano, je to skutečně tak, a týká se to všech těch provozovatelů, nájemců či majitelů veřejných bazénů, koupališť či aquparků, kteří si koupaliště nepletou jen s přítěží pro své občerstvovací stánky a restaurace, ale s provozováním bazénů to myslí vážně a záleží jim na tom, aby voda i servis kolem ní byl co možná nejlepší.

Asi každý, kdo se pohybuje v oblasti veřejného bazénářství, má svoji představu o koupalištích a každý vidí provozování z té své strany, z té oblasti, kterou se zabývá. Majitelé koupališť, většinou města či obce, se zaměřují na včasné otevření bazénů, na spokojenost svých občanů a zajištění co nejnižších nákladů. Dodavatelé veřejných bazénových technologií vidí hlavní problematiku ve správné funkčnosti technologie a splnění všech vyhlášek a norem, které předepisují úpravu vody, dodavatelé chemikálií se zabývají využíváním svých chemikálií a tak bychom mohli dlouze pokračovat, až bychom skončili u zmrzlináře, který na koupaliště dodává pro něho to nejdůležitější, zmrzlinu. Jediným, kdo se však musí zabývat úplně vším a kdo vidí udržování chodu koupaliště z té jediné objektivní strany, je právě provozovatel. Ten jediný odpovídá úplně za vše a na něm leží celková odpovědnost.

Toto si uvědomíte, až když sami zkusíte nějaké koupaliště provozovat a najednou se ocitnete před problémy, o kterých jste ani netušili, že existují a že je třeba se jimi vůbec zabývat. Až někdo přijde a začne Vám říkat: ,,tohle nemůžete a naopak tohle musíte, to jste měli vědět a musíte to všechno zařídit, jinak Vám dáme pokutu nebo Vám to tady zavřeme." Až se začnete zabývat problémy, které začínají jak jinak než u peněz a končí u právní odpovědnosti, pokud se někomu na koupališti něco, nedej bože, přihodí.

Ano, i my jsme si to zkusili. Jsme výrobní a dodavatelská společnost pro bazénovou chemii, měřicí přístroje na určování kvality bazénové vody, na automatické dávkování chemikálií, jsme největším dodavatelem plynného chloru pro veřejné bazény a také posuzujeme stavy koupališť ve studiích, navrhujeme a především stavíme kompletní technologie úpravy bazénové a napouštěcí vody. Stavíme také celá veřejná koupaliště včetně všech typů bazénových van od betónových, obložených, foliovaných až po nerezové. Spolupracujeme s řadou provozovatelů koupališť, zajišťujeme servis a jednáme s hygienickými stanicemi. Pravidelně naše zákazníky školíme a společně hledáme co nejlepší a také co nejlevnější řešení jejich problémů.

S kompletním provozováním koupaliště jsme však nikdy neměli nic společného a to až do chvíle, kdy jsme provedli první technologickou část celkové rekonstrukce veřejného koupaliště Juliánov v Brně v Židenicích. Po dodávce zcela nové technologie úpravy bazénové vody jsme se domluvili s městem Brno Židenice, že bude celou sezónu 2005 koupaliště provozovat naše společnost. Vůbec jsme netušili, do čeho jdeme a co nás čeká.

Z počátku si řeknete, na tom vůbec nic není navíc, když jsme přímo výrobci a dodavatelé bazénové chemie, dodavatelé bazénových vysavačů, umíme to s úpravou vody, umíme zajistit naprosto křišťálově čistou vodu bez velkých finančních nákladů, sami sobě si dodáme plynný chlor a jsme zvyklí jednat s hygienickými stanicemi. Velmi rychle však zjistíte, že provozování veřejného koupaliště není jen o údržbě vody a zajištění chodu technologie, ale o zajištění chodu celého koupaliště.

A najednou je to tady. Musíte sehnat personál, hlavního plavčíka a plavčíky. Tito lidé, většinou brigádníci, musí být proškoleni a musí absolvovat kurz pro plavčíky. Navíc musí být spolehliví. Tito lidé stojí samozřejmě peníze a co s nimi, když je ošklivo, prší a koupaliště je zavřené. Personál musí být vyškolen i technicky, musí vědět, jak ovládat technologii úpravy vody, jak měřit kvalitu bazénové vody a jak vést veškeré potřebné evidence. Jak se vypořádat s pracovně právními předpisy, když je koupaliště otevřeno 10 nebo 12 hodin denně, ale lidé smějí pracovat jen 8 hodin denně s omezenými přesčasy.

Někdo Vám cosi hodí do záchodu, který se zcela ucpe a co teď. Kolikrát za běžný život řešíte případ totálně ucpané kanalizace a přetékající toalety? Jeden den máte všude na toaletách toaletní papíry, chcete přeci, aby koupaliště včetně toalet bylo hezké, čisté a mělo úroveň, jenže druhý den není na záchodě nejen žádný papír, ale i žádné držáky na něj. To Vás už naštve.

Kolem bazénů jsou krásné nově natřené lavičky a druhý den jsou všechny naházené v bazénu. Určitě to musela být skvělá zábava, ale Vás to nutí zajistit nepřetržitý dohled na koupališti i během noci. To samozřejmě není zadarmo a opět Vám rostou náklady.

Pak se někomu utrhne pes z vodítka, ten proleze plotem a už se koupe v bazénu. A co teď s tím? Co když bude voda bakteriologicky znečištěna. Je třeba vodu v bazénech přechlorovat chlorovým šokem, to však minimálně na jeden den musíte koupaliště zavřít. Naštěstí bylo ošklivo a kromě pár kilogramů chloru to víc nestálo.

Mládež v dlouhých plavkách bermudách. Proč ne, všude na světě nejsou dlouhé plavky bermudy ničím neobvyklým, natož zakázaným a ani my je nechceme omezovat. Nakonec však zjistíte, že především u určitého druhu obyvatelstva nejsou bermudy jen plavkami a že je nosí i všude jinde a pod nimi také spodní prádlo. Proč si vše nevyprat najednou v bazénu, přeci je ta voda chlorovaná. Zprvu vyhazujete z bazénu jen ty, co mají pod bermudami spodní prádlo, ale to nejde uhlídat a tak, jako všude jinde u nás, je zakážete zcela.

Musíte, tedy Váš personál, udělat arbitra, protože někteří lidé nepochopili, že koupaliště je veřejné a musejí mít ohled na jiné návštěvníky. Tyto nepřizpůsobivé jedince nebo skupiny musíte z koupaliště vyhazovat, abyste chránili ty slušné, dozvíte se však, že jednáte zaujatě a rasisticky. Jak máte řešit situaci, kdy na koupaliště přijde jedna maminka se čtrnácti dětmi ve věkovém rozmezí 2 až 12 let. Myslíte si, že je schopna je uhlídat? Ale ne, od toho jsou přeci plavčíci považovaní za vychovatele.

Pak k Vám přijde známý a zeptá se, zda máte vlastně živnostenský list na provozování veřejného koupaliště, bez kterého by nemělo být možné koupaliště provozovat. Odpovíte ne, ale už jsme podali žádost na živnostenský úřad. To se ale dozvíte, že živnost provozování koupaliště je vázaná a abyste ji dostali, musíte absolvovat, tedy odpovědná osoba, kurz, který se však otevírá opět až na podzim a má na něj monopol prakticky jen jedna organizace. Co teď, jak řešit tu věčnou byrokracii.

No a když si myslíte, teď už je snad vše za řízeno a vše poběží, koupaliště je otevřeno nádherně svítí sluníčko a v bazénech je spousty smějících se a spokojených dětí, začnete si uvědomovat právní odpovědnost za provoz koupaliště. Co se bude dít, pokud by se někomu něco stalo nebo se dokonce utopil. Musíte vymyslet systém opatření, předávání odpovědnosti a všechna nařízení, abyste zranění zabránil. Je to však vůbec možné, dá se udělat opravdu vše, aby si nikdo neublížil a Vy jste neskončili u soudu?

Je velmi složité mluvit o finanční stránce provozování koupaliště. Každý provozovatel má jiné podmínky a jiné dohody s majitelem koupaliště. Asi největšími nákladovými položkami na provoz bazénu či koupaliště jsou personální náklady, náklady za vodu, el. proud. a náklady na spotřebované chemikálie, které jsou však proti ostatním velmi nízké (alespoň u správně postavené a používané technologie). Bohužel prakticky všechny tyto náklady nejste schopni ovlivňovat v závislosti na počasí a počtu návštěvníků. Při chladnu a ošklivém počasí Vás provoz údržby vody a personál stojí prakticky stejně, jako když je hezky a koupaliště je plné lidí. Počasí má však zásadní vliv na Váš příjem, na Vaše tržby, ze kterých větší či menší část nákladů musíte sami hradit. Navíc výši vstupného musíte přizpůsobovat možnostem lidí, pro které je koupaliště určeno. Asi mi všichni dáte za pravdu, že samotné poctivé provozování koupaliště není výdělečné a bez podpory majitelů (obcí a měst) a bez provozování stánků s občerstvením či restaurací by bylo naprosto nemožné a zcela ztrátové. Tuto zkušenost jsme získali i my a na konci letní sezóny 2005, která byla velmi špatná s velmi málo hezkými dny, jsme byli nakonec rádi, že jsme skončili s nulou.

Koupaliště Juliánov v Brně, které jsme měli tu čest provozovat, leží přímo uprostřed městské zástavby v městské části Židenice. Jedná se o malé letní veřejné koupaliště určené především pro děti a jejich doprovod. Koupaliště má jeden bazén s plaveckou částí a s částí pro zábavu a také dětské brouzdaliště. Vlastní bazény, jejich prostorové rozložení a okolí pro slunění je velmi hezké a příjemné.

Po provedení druhé části rekonstrukce, která se týká generální opravy bazénových van, rozšíření sprch a převlékáren, úpravy okolí a dodávky bazénových atrakcí včetně malého dětského tobogánu a vířivé vany, bude koupaliště nádherným „dětským aquaparkem“. Koupaliště bude ve zcela novém kabátu otevřeno 1.6.2006.

Ano, skutečně si ti poctiví a obětaví provozovatelé bazénů, koupališť a aquaparků zaslouží naši úctu a možná občas i svatozář. Naše firma není profesionální provozovatel koupališť a ani nemáme záměr se tomuto věnovat, bylo však velmi zajímavé a poučné být v kůži těch, pro které často pracujeme a kterým dodáváme naše výrobky a služby. Bylo pro nás nesmírným přínosem vidět všechny problémy z pohledu provozovatele odpovědného za vše a všechny. Až půjdete na koupaliště, zkuste si vzpomenout na těchto pár řádků a nezapomeňte, že dobře vedené a zpravované koupaliště, to není jen na pohled čistá voda v bazénu.

Ing. Tomáš Eršil

GHC Invest, s.r.o.
Korunovační 6, 170 00 Praha 7
Tel.: 233 374 806
Fax: 233 371 373
E-mail: info@ghcinvest.cz
www.ghcinvest.cz