Archiv článků

Už máte nový katalog měřicích přístrojů na analýzu bazénové vody? - Bazén a sauna 5,6/2007

Autor: Ing. Tomáš Eršil, GHC Invest, s.r.o.
Publikováno: časopis Bazén a saunač. 5/6 2007

Všichni, kteří se věnují úpravě, udržování, provozování a kontrole kvality bazénov vody ve veřejných bazénech určitě používají nějaký bazénový tester nebo měřicí přístroj, aby se přesvědčili, že jejich voda je vhodná ke koupání a odpovídá parametrům dle vyhlášky 135/2004 Sb. pro veřejná koupaliště a bazény. Určitě se každý snaží najít a používat takové měřicí testery a přístroje, které svou přesností a měřicím rozsahem odpovídají požadavkům vyhlášky a kontrolních orgánů a které jsou samozřejmě za co nejpříznivější pořizovací cenu včetně nízkých nákladů na jednotlivá měření. Kromě toho je třeba najít také taková zařízení, která jsou snadno ovladatelná, měření není komplikované a s přístrojem může pracovat po zaškolení kterákoli obsluha koupaliště či bazénu. Toto pak oceníte především u letních koupališť, kde se personál často střídá a každý rok přicházejí noví mladí plavčíci a brigádníci, které je potřeba vždy rychle zaškolit.

Nestačí mít však jen bezvadné měřicí testery a přístroje, je potřeba dbát i na to, aby jejich měřicí metody, kterými se určují příslušné parametry bazénové vody, odpovídaly požadavkům vyhlášky a byly akceptovány Vašimi kontrolními hygienickými orgány, se kterými si často naměřené hodnoty porovnáváte a se kterými jste také často v kontaktu. Vyhnete se tak případným nedorozuměním nebo dohadům, které jsou naprosto zbytečné a které Vám znepříjemňují již tak dost strastiplný život provozovatele či majitele bazénu a koupaliště.

Pokud již máte vhodný přístroj, vybrali jste vhodnou měřicí metodu a používáte vhodné reagenční chemikálie, nesmíte zapomenout na správný odběr vzorků měřené vody a správný postup měření. I sebelepší přístroj Vám naměří nesmysly, pokud se špatně použije. Většinu z nás nebaví nebo nemá čas číst návody na obsluhu. Návod číst nemusíte, pokud se poradíte s dodavateli přístrojů, kteří problematice rozumí, již znají často opakované a běžné chyby při měření a vědí, co bazénáři potřebují. Ti profesionální Vám pak jistě navíc prozradí triky jako např. jak správně, rychle a pohodlně rozpustit měřicí tabletu a nebo jak si nevyvětrat všechen chlor z měřeného vzorku ještě dříve než jej naměříte.

A když již všechno máte, všechno umíte a již všechno znáte, je dobré Váš měřicí přístroj čas od času zkontrolovat, vyčistit a především překalibrovat. Každý stroj a to i ten měřicí se musí udržovat a kontrolovat a tam, kde jde o lidské zdraví a bezpečnost, dvojnásobně. Používáním přístroje, vlivem prachu, nečistot, mastných prstíků, vlhkosti, manipulace atd. dochází ke snížení přesnosti měření a nespolehlivým výsledkům naměřených hodnot. Po vyčistění a kalibraci přístroje (odborná kalibrace s kalibračním protokolem) získáte jistotu, že Váš přístroj opět přesně a spolehlivě měří a že Vaše výsledky jsou skutečně průkazné. U krytých bazénů se doporučuje kalibrace jednou za půl roku až rok, u letních koupališť každý rok vždy před zahájením letního provozu.

Tak a teď s chutí do měření, ale pozor! Některým z Vás se neshodují naměřené hodnoty s jinými měřidly, například automatickém kontinuálním on-line měřením chloru, pH či Redox-potenciálu nebo dokonce se neshodují s hygienickou kontrolou. Nezoufejte hned, chyba nemusí být v přístroji, metodě nebo ve Vás. Neexistuje žádné zařízení, které by pracovalo naprosto stoprocentně bez chyby a to platí i pro přístroje na analýzu bazénové vody. Každý přístroj má určitou toleranci měření, odchylku, ve které se může pohybovat a tuto toleranci má i metoda, kterou k měření používáte. Například metoda DPD, kterou se určuje množství volného a vázaného (přes celkový) chlor má toleranci 0,8 až 4 %. Přičte-li se k této chybě tolerance přístroje, můžete skutečně dostat při měření různé výsledky, pokud se však pohybujete v tolerancích, je vše v pořádku. A pokud si nebudete jisti, spojte se se svými dodavateli měřicích přístrojů, ten správný není jen obchodník, ale i odborník, který Vám rád poradí.

Katalog měřicích přístrojů pro bazénáře

Pro snadnou orientaci mezi měřicími přístroji, testery, měřicími metodami a reagenčními chemikáliemi vydala společnost Tintometer-Lovibond a společnost GHC Invest přeložila do češtiny komplexní souhrnný katalog všech měřicích testerů, přístrojů, fotometrů, metod a reagenčních chemikálií pro analýzy bazénové vody v soukromých a veřejných bazénech, koupalištích a aquaparcích. Zcela nový katalog, který Vám zdarma na vyžádání zašle společnost GHC Invest, obsahuje podrobný popis a souhrn všech měřicích testerů.